Už ste pripravení na jar? A čo prechodná bunda?

Áno, páni, teraz hovoríme k vám. Jar sa blíži, a tak by ste mali skontrolovať svoj šatník, či je v ňom dostatočná výbava na novú sezónu. Sezónu, v ktorej sa trocha odľahčíme, čo sa týka oblečenia. No zároveň môže poodhaliť prípadné pozostatky „vianočných hriechov“. Ale nezúfajte, jarná bunda je k postave ešte stále dosť milosrdná a na vyladenie formy teda máme ešte zopár mesiacov čas.

Budeme sa teda zaoberať najvrchnejšou časťou odevu – jarnou bundou, alebo teda ak chcete prechodnou pánskou bundou. Prechodnou preto, že jej využitie je univerzálne pre prechodné ročné obdobia, teda tak pre jar ako aj jeseň. A určite sa hodí aj v priebehu chladnejších letných večerov alebo naopak počas teplejších slnečných zimných dní.

Takže tento kúsok oblečenia vyberajte starostlivo. Chceme totiž nielen to, aby sme sa v prechodnej bunde cítili dobre, ale aby sme v nej aj dobre vyzerali a bola dostatočne kvalitná a funkčná. A súčasne spĺňala aj určité zásady.

Aké vlastnosti má mať dobrá prechodná bunda

Zásadný rozdiel medzi zimnou a prechodnou bundou spočíva v tom, že tá druhá menovaná by mala byť omnoho ľahšia. A to opticky – výzorom, ale aj skutočnou hmotnosťou. Na jar už nepotrebujete tak výraznú vrstvu izolácie a tak sa môžete „odľahčiť“.

V priebehu teplejších jarných dní môže byť ľahká verzia bundy dokonca využitá ako jediná vrchná vrstva oblečenia, na chladnejší večer si pod ňu ešte môžete obliecť tenký sveter, napríklad vlnený, alebo viac „casual“ mikinu.

Ak chcete svoju jarnú bundu čo možno najuniverzálnejšiu, kúpte si takú, ktorá bude aj do istej miery odolná voči vode. Aprílové prehánky alebo májové daždíky môžu byť príjemné. Ale nie vo chvíli, keď v nich premoknete až na kosť a k suchému oblečeniu sa dostanete až za niekoľko hodín.

Ďalším faktorom je určitá univerzálnosť a nadčasovosť. Občas sa stáva, že aj muži radi experimentujú a kupujú dizajnové kúsky, ktoré ale nemajú s čím zladiť.

A okrem toho taký kúsok často veľmi rýchlo vyjde z módy a vy už ho môžete tak možno dať na charitu. Ale počuli ste niekedy o trende zvanom slow fashion? Hlavnou zásadou tohto trendu je kupovať kvalitné veci, ktoré vydržia dlhšie a vy ich každú sezónu nemusíte obmieňať.

Buďte konzervatívni

Buďte konzervatívni. Teda nie vo všetkom – treba sa občas uvoľniť. Ale pri výbere jarnej či prechodnej bundy to dozaista celkom platí. Vyberajte teda takú bundu, ktorá vám sadne a ktorá bude ľahko kombinovateľná s inými vecami z vášho šatníka.

Našťastie práve v oblasti pánskych prechodných búnd sa trendy príliš často nemenia a tak máte na výber z mnohých nadčasových kúskov. Tie môžete využívať aj niekoľko sezón bez starostí z toho, že by ste snáď mohli na svoje okolie pôsobiť zastaralo.

Vzhľadom na dobrý pomer ceny a kvality v e-shope bestlook.sk si z ponuky kľudne môžete vybrať aj dve bundy rôznej farby a strihu, ktoré už skombinujete s prakticky akýmkoľvek iným kúskom oblečenia, ktorý sa nachádza vo vašej skrini.

Trendy trvácne aj veľa rokov

Pánske jarné bundy nezasahujú každoročné zmeny trendov, a tak ide o pomerne trvácnu záležitosť. Už od 60. rokov 20. storočia sa tak napríklad vyvíjajú prešívané bundy rôznych vzorov, ktoré zoženiete v univerzálnych farbách aj strihoch. Minimalistickou alternatívou sú parky, ktoré ocenia nielen mladí muži, ale aj ich zrelší kolegovia, ktorí chcú držať krok.

Softshellové bundy zase oceníte pri prechádzkach s partnerkou alebo so psom v lese za mestom. Dnešné modely softshellových búnd už sú našťastie vhodné aj do mesta. Takže sa už medzi ľuďmi v tomto skôr „outdoorovom“ oblečení rozhodne nemusíte cítiť nepatrične.

Nestarnúce sú aj bomber bundy alebo menčestrové bundy, ktoré evokujú či už Anglicko 80. rokov alebo strednú Európu o dekádu neskôr. Výber je skutočne široký; takže vám prajeme už len šťastnú ruku.